A guide to the latest wireless fast charging technology

2020-07-28
A guide to the latest wireless fast charging technology

Konsorcjum Wireless Power Consortium i jego firmy członkowskie ustanowiły protokół Qi, który stał się de facto standardem branżowym. Ponieważ ostatnio często o tym mówimy w naszych materiałach odnośnie najnowszych produktów, przygotowaliśmy artykuł wyjaśniający różnicę między rozszerzonym a podstawowym profilem mocy. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu wszystko stanie się jasne i klarowne.

Przewodnik po najnowszej technologii szybkiego ładowania bezprzewodowego.
Czyli omówienie Qi EPP oraz BPP.

Co to jest rozszerzony profil mocy Qi (EPP)?

Ponieważ nowa specyfikacja Qi EPP staje się dostępna w większej liczbie urządzeń, odpowiadamy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań, aby pomóc Ci zrozumieć, na czym polega EPP i jak może pomóc Ci uzyskać lepsze wrażenia z ładowania bezprzewodowego.

Co to jest BPP i EPP ?

BPP (Basic Power Profile) i EPP (Extended Power Profile) to dwie główne specyfikacje ładowania bezprzewodowego zawarte w certyfikacie ładowania bezprzewodowego Qi. Produkty, które przeszły certyfikację Qi, zostały przetestowane przez Wireless Power Consortium w ramach BPP lub EPP, aby upewnić się, że są zgodne ze specyfikacją dotyczącą bezpieczeństwa, niezawodności i interoperacyjności.

Jaka jest różnica między specyfikacją ładowania bezprzewodowego Qi EPP i BPP ?

Chociaż istnieje wiele różnic technicznych między BPP i EPP, najbardziej oczywistą różnicą między tymi dwoma specyfikacjami dla użytkownika końcowego jest maksymalna moc wyjściowa. Jak sama nazwa wskazuje, BPP generuje najniższy poziom mocy do 5 W i jest podstawą specyfikacji Qi. EPP to nowsza specyfikacja i zwiększa moc wyjściową, aby zapewnić maksymalnie 15 W dla „szybkiego ładowania” w porównaniu z BPP. Wymagania techniczne EPP są również bardziej rygorystyczne, co oznacza, że ​​produkty z certyfikatem EPP muszą spełniać wyższe standardy projektowania, jakości i wydajności. 

Jaka jest zaleta EPP?

Kluczową zaletą EPP jest szybsze ładowanie bezprzewodowe ze względu na wyższą moc wyjściową, co skutkuje krótszymi czasami ładowania. Z tego powodu ładowarki bezprzewodowe EPP są często określane jako obsługujące „szybkie ładowanie”.

Czy produkty BPP i EPP są interoperacyjne?

Ładowarki i odbiorniki BPP i EPP (telefony i inne urządzenia) mogą być używane razem, ale będą działać tylko z mocą wyjściową BPP. Na przykład telefon BPP może nadal korzystać z bezprzewodowej podkładki ładującej EPP (lub odwrotnie), ale maksymalna moc wyjściowa będzie ograniczona do poniżej 5 W zgodnie ze specyfikacją BPP.

Od czego zależy ilość energii dostarczanej do mojego smartfona za pomocą EPP?

W większości przypadków czynnikiem ograniczającym moc wyjściową będzie to, ile mocy może przyjąć urządzenie odbiorcze. Obecnie wszyscy główni producenci smartfonów ograniczają maksymalną ilość energii, jaką urządzenie może zaakceptować.

Poniżej znajdują się aktualne ograniczenia głównych producentów:
Apple: 7,5 W.
Sony: 11 W.
Google: 11 W.
LG: 10 W.
Samsung: 9 W *

* Uwaga: Producent Samsung wymaga, aby ładowarki bezprzewodowe posiadały dodatkowy certyfikat Samsung Proprietary Power Delivery Extension (PPDE), aby zapewnić moc powyżej 5 W. Ładowarki EPP, które nie są certyfikowane w ramach tego rozszerzenia, będą ładować się z mocą BPP tylko wtedy, gdy są używane z telefonami Samsung.

Czego potrzebuję, aby w pełni wykorzystać EPP?

Aby uzyskać optymalną wydajność przy użyciu specyfikacji EPP, zarówno ładowarka bezprzewodowa, jak i urządzenie odbiorcze (w większości przypadków smartfon) muszą mieć certyfikat Qi dla specyfikacji EPP. Ponadto adapter używany do zasilania ładowarki bezprzewodowej powinien obsługiwać USB-C Power Delivery (PD) i mieć moc wyjściową co najmniej 18 W (9 V / 2 A). Adapter należy podłączyć do ładowarki za pomocą kabla USB-C, który obsługuje również USB-C PD.

Które smartfony obsługują EPP?

Smartfony wielu czołowych producentów, w tym Apple, Samsung, LG, Sony i Google obsługują obecnie bezprzewodowe ładowanie EPP. Ponieważ liczba obsługiwanych modeli stale rośnie, zalecamy sprawdzenie kompatybilności telefonu za pomocą bazy danych produktów Wireless Power Consortium. Można to zrobić wchodząc na stronę: https://www.wirelesspowerconsortium.com/products 

Które ładowarki bezprzewodowe Moshi mają certyfikat zgodności z EPP?

Modele Moshi Lounge Q i Symbus Q obsługują EPP, a wersje EPP w popularnych modelach Porto Q i Otto Q będą dostępne już wkrótce.

Show more entries from July 2020
pixel