Akcesoria Moshi 4K HDR

2020-04-28
Akcesoria Moshi 4K HDR

Wszystko, co musisz wiedzieć o streamingu w rozdzielczości 4K HDR  

Wszyscy, którzy zainteresowani są nawet w niewielkim stopniu telewizją i kinem, usłyszą o rozdzielczości 1080p i 4K. Jest to dość łatwy wyznacznik jakości obrazu – im ostrzejszy obraz tym jest lepszy, prawda? W końcu prawie każdy może odróżnić płytę DVD 720x480 od płyty Blu-Ray 1080p. Dlatego sprzedawane telewizory są oznaczane tymi specyfikacjami.  

W ostatnich latach pojawiła się nowa specyfikacja i coraz bardziej popularne staje się ocenianie telewizora po jego zdolności do obsługi w danej rozdzielczości. Takie parametry jak HDR lub wysoki zakres dynamiczny, jest trudniejsze do „sprzedania” niż ostrzejszy obraz, ale przy odpowiednim sposobie wykonania może reprezentować jeszcze większą zmianę w zakresie odwzorowania obrazu niż wyższa rozdzielczość.  

HDR – co to jest ?  

Wysoki zakres dynamiczny (ang. High Dynamic Range) odnosi się do możliwości uchwycenia szczegółów zarówno w jasnych, jak i ciemnych obszarach obrazu. Podobne zależności, zwane także HDR, można znaleźć w wielu różnych mediach wizualnych. W fotografii odnosi się do łączenia wielu ekspozycji w celu utworzenia obrazu z dużą ilością szczegółów, nawet w bardzo jasnych i ciemnych obszarach. W grafikach komputerowych i grach wideo odnosi się do szczególnego sposobu przedstawiania kolorów, pozwalającego  zachować szczegóły w obszarach oświetlonych oraz zacienionych.  


HDR zastosowane w telewizorach to technologia, która pozwala na szerszą i głębszą gamę kolorów, lepszy kontrast i poprawę szczegółów zachowanych w jasnych i ciemnych obszarach strumienia wideo.    

Telewizory bez zastosowanej technologii HDR są nazywane SDR - standardowy zakres dynamiczny (ang. Standard Dynamic Range). Obraz wygląda w tym przypadku na bardziej mętny, mniej głęboki i naturalny.


Telewizory HDR zapewniają większy kontrast i mogą wyświetlać szerszy zakres kolorów pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi tonami, zapewniając lepsze odwzorowanie kolorów w prawdziwym życiu.

Jakie formaty są obsługiwane przez największą liczbę urządzeń ?

HDR10 i Dolby Vision to formaty obsługiwane przez największą liczbę urządzeń na rynku. Praktycznie każdy większy telewizor 4K HDR obsługuje oba formaty, a także prawie wszystkie konsole do gier.  

Czego potrzebujesz do streamingu w 4K HDR ? 

Chcesz zapuścić się w świat HDR? Oto wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć.1. Telewizor kompatybilny z 4K HDR

Wiele telewizorów 4K wyprodukowanych po 2015 roku posiada wsparcie HDR. Obsługiwane formaty różnią się w zależności od producenta i modelu, ale większość z nich współpracuje z HDR10 i Dolby Vision.  


Niektóre budżetowe telewizory obsługują tylko sygnał HDR, ale nie są w stanie go wyświetlić, ponieważ brakuje im ekranu posiadającego szeroką gamę kolorów. Zamiast tego telewizory te przekształcają go w obraz SDR, który mogą wyświetlać poprawnie. Przeważnie jest gorszy od sygnału HDR, a w zależności od jakości konwersji może nawet wyglądać gorzej niż standardowy sygnał SDR.  

Aby sprawdzić, które telewizory mają szeroką gamę kolorów należy uważnie wczytać się w specyfikację techniczną dostępną na stronie producenta lub w obszernych recenzjach dostępnych w Internecie.  

2. Streaming odtwarzacza multimedialnego zgodnego z HDR

Następnym krokiem jest użycie urządzenia, które umożliwia wyświetlanie treści 4K HDR. Należą do nich konsole do gier najnowszej generacji, takie jak PS4 Pro i Xbox One. Urządzenia do przesyłania strumieniowego, takie jak Roku Ultra, Apple TV 4K, NVIDIA Shield i Amazon Fire TV Cube również obsługują HDR.


Wiele nowoczesnych komputerów i laptopów będzie także obsługiwać HDR.

3. Treść kompatybilna z 4K HDR

Po co nam tak naprawdę sprzęt kompatybilny z HDR jeśli nie mamy na nim żadnych treści zgodnych z jego obsługą ? Będziemy potrzebować usługi przesyłania strumieniowego, która zapewnia strumień HDR.

Formaty obsługiwane przez główne usługi przesyłania strumieniowego to m. in. Amazon Prime, Netflix, YouTube, Disney + i iTunes, a także Vudu, FuboTV i FandangoNOW. W tych usługach przesyłania strumieniowego dostępna jest rosnąca biblioteka dostępnych tytułów HDR, co daje więcej opcji naprawdę kinowego i wciągającego wrażenia.

Pamiętaj, że Netflix nie zapewnia HDR, chyba że masz wykupiony plan Ultra HD. Jest to najdroższy dostępny plan Netflixa, umożliwiający pobieranie i oglądanie treści na maksymalnie 4 ekranach jednocześnie. Inne plany nie obsługują wideo HDR.

4. Wystarczająca przepustowość łącza internetowego

Treść 4K HDR wymaga dość mocnego połączenia. Netflix wymaga połączenia 25 Mb / s lub większego, jeśli chcesz streamować w 4K HDR. Upewnij się, że twój dostawca usług internetowych jest wystarczająco szybki i stabilny, aby utrzymać solidny strumień danych.


Mb / s służy do określania prędkości połączenia z Internetem.

5. Kabel HDMI zgodny z 4K HDR

Do przesyłania strumieniowego w rozdzielczości 4K HDR potrzebny jest kabel obsługujący HDMI 2.0 . Wielu tanich producentów produkuje kable, które twierdzą, że obsługują sygnały HDMI 2.0 i 4K HDR, ale twoje własne doświadczenia mogą się różnić w zależności od tego, jak dobry jest twój kabel.

Po pierwsze, jeśli masz tani kabel HDMI, który jest bardzo długi, istnieje szansa, że ​​nie będzie on obsługiwał sygnału 4K HDR na całej długości. Ponadto bardzo tanie lub starsze, zużyte kable mogą nie być w stanie obsłużyć wysokiej przepustowości wymaganej od 4K HDR.

Najbezpieczniejszym sposobem na uzyskanie dobrego obrazu przez HDMI jest wybór kabla z certyfikatem Premium HDMI. Zapewnia to uzyskanie prawidłowego sygnału 4K HDR na każdym używanym urządzeniu.


Co to jest HDCP i dlaczego jest ważny przy wyborze kabla ?

Obsługiwana specyfikacja i przepustowość to nie jedyne względy przy wyborze kabla HDMI. HDCP lub High-bandwidth Digital Content Protection to system ochrony przed piractwem wbudowany bezpośrednio w system HDMI. To trochę jak uścisk dłoni między urządzeniem źródłowym a telewizorem, który potwierdza, że ​​oba urządzenia obsługują ochronę zawartości.


Najnowsza wersja to HDCP 2.2 i każde urządzenie, które chce przesyłać strumieniowo treści 4K HDR, musi być z nią zgodne. Oznacza to, że każde urządzenie w łańcuchu wideo, w tym telewizor, dekoder, konsola do gier, komputer, odtwarzacz multimedialny i tak, kabel HDMI, musi być zgodny z HDCP 2.2. Jeśli w dowolnym momencie jedno urządzenie zawiedzie „uścisk dłoni”, wówczas treść może być odtwarzana w niższej rozdzielczości lub nawet wcale się nie wyświetlać.

Jeśli użyjesz kabla HDMI, który nie obsługuje w pełni HDCP 2.2, nie będziesz w stanie odtwarzać treści 4K HDR, a także większości filmów wideo chronionych prawem autorskim.


HDCP pomaga dostarczać treści cyfrowe HD / UHD konsumentom, zapewniając ochronę przed kopiowaniem przez HDMI. HDCP chroni ten interfejs.

Czy tak trudno jest wybrać dobry kabel HDMI 4K HDR HDMI ?

Jak znaleźć odpowiednie kable HDMI ? Trzymaj się marki, która znana jest wyłącznie z akcesoriów najwyższej jakości, a już nigdy nie będziesz musiał martwić się o zły kabel.

Jakiego kabla / adaptera potrzebujesz ?

Musisz znaleźć kabel lub adapter, który może podłączyć urządzenie źródłowe do wyświetlacza, zacznij więc najpierw od określenia, jakie porty posiadasz. Porty, które znajdziesz w źródle lub wyświetlaczu mogą się różnić. W zależności od urządzenia, możesz mieć nawet kilka opcji do wyboru.Wszystkie akcesoria omawiane w artykule znajdziesz na platformie internetowej B2Btrade.eu

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel