Przetwornica napięcia Green Cell - do czego służy i którą wybrać?

2023-06-15
Przetwornica napięcia Green Cell - do czego służy i którą wybrać?

Przetwornica napięcia – do czego służy?

Przetwornica napięcia pomaga nam zmienić prąd stały na zmienny, dzięki czemu zyskujemy możliwość zasilania wszystkich niezbędnych urządzeń, które są zasilane prądem, takim jak w sieci elektrycznej (gniazdku 230V). Przetwornicę najczęściej podłączamy do gniazda zapalniczki, a rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w przypadku samochodów i miejsc, gdzie nie ma bezpośrednio podłączenia do sieci elektrycznej. Jest to najprostszy sposób na uzyskanie napięcia 230V w samochodach (gdzie napięcie jest 12V oraz ciężarówkach, gdzie napięcie jest równe 24V). Zastosowanie przetwornicy napięcia jest ogromne, najczęściej wykorzystujemy ją podczas podróży, której potrzebujemy naładować, ale również użytkować urządzenia, takie jak: laptop, lodówka, podkaszarki, narzędzia ogrodowe czy narzędzia budowlane.

Zastosowanie przetwornicy napięcia

Przetwornice stosuje się także w układach, które wymagają dużych różnic między napięciami – podniesienia napięcia lub znacznego obniżenia. Używane są również w sytuacji, kiedy konieczne jest uzyskanie określonej wartości napięcia zasilającego odbiornik, pod warunkiem założenia, że źródło prądu nie jest w stanie zapewnić tejże wartości. Konwertory mocy używane są również do zmian częstotliwości prądu przemiennego lub zmiany prądu stałego na przemienny czy też odwrotnie.

Rodzaje konwerterów napięcia

Istnieje kilka rodzajów przetwornic napięcia, które różnią się przede wszystkim mocą. W zależności od potrzeb konwertera i wymagań podłączanych urządzeń, które chcemy zasilić, potrzebny będzie inny rodzaj przetwornicy. Istnieją dwie główne grupy przetwornic, z których wyróżniamy:

Przetwornice z modyfikowanym sinusem – są rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, stosowanym najczęściej do urządzeń, które mają mniejsze wymagania, charakteryzujące się także większą tolerancją na różnice w zakresie dostarczanego napięcia. Tego rodzaju przetwornica świetnie sprawdzi się np. do ładowania elektronarzędzi czy laptopa.

Przetwornice z pełnym sinusem – w tego rodzaju urządzeniach napięcie wyjściowe zmienia się w sposób sinusoidalny, dlatego też przeznaczone są one do sprzętów bardziej wymagających, które potrzebują precyzyjnej wartości w zakresie napięcia. Przetwornice z pełnym sinusem wytwarzają prąd identyczny, który wypływa z gniazda 230V, co jednocześnie sprawia, że nadają się one do praktycznie wszystkich sprzętów.

Przetwornice napięcia Green Cell

Dodatkowe źródło energii przyda nam się w trasie, podczas krótszych postojów i nie tylko. Za pomocą przetwornic Green Cell możemy w szybki sposób zorganizować sobie we własnym samochodzie mobilne biuro. Dlatego też dzięki bogatej ofercie mobilnych przetwornic samochodowych, będziemy mogli skorzystać w dowolnym miejscu, oddalonym od sieci energetycznej z lodówki, małego telewizora, laptopa, czajnika czy innych potrzebnych urządzeń.

Jak dobrać przetwornicę napięcia?

Odpowiedni dobór przetwornicy gwarantuje nam poprawne działanie sprzętu oraz zabezpiecza przed ewentualnymi skutkami niedostatecznej lub nadmiernej mocy podażowej. Przed dokonaniem wyboru należy przeliczyć dokładnie zapotrzebowanie na moc danego urządzenia, które będzie zasilane. Należy wtedy wziąć pod uwagę moc urządzenia, a także moc chwilową, czyli tą, która dostępna jest w czasie poniżej 1 sekundy. Jeśli korzystamy z urządzenia w sposób ciągły, maksymalny pobór mocy sprzętu nie powinien także przekraczać 85% możliwości używanej przetwornicy.

Samochodowe przetwornice napięcia Green Cell dostępne są w dystrybucji Forcetop na stronie btp.link.

Polecane
pixel