iPhone 13 - what we know, premiere, features, rumors, price

2021-07-27
iPhone 13 - what we know, premiere, features, rumors, price

Według najnowszych doniesień Apple gotowy jest ogłosić nowego iPhone’a w ciągu kilku najbliższych tygodni na wrześniowej konferencji Apple Event. Firma podobno planuje zastąpić iPhone’a 12 nieco zmodyfikowanym wyglądem, który może wyglądać bardzo podobnie, niemniej posiadać znaczące zmiany w specyfikacji.


Nazwa: liczba dla niektórych pechowa

Najnowsze informacje sugerują, że inżynierowie od Apple uważają iPhone’a z 2021 jako ulepszenie z literką ,,S”, natomiast analityk Jan Prosser twierdzi, że jego źródła wskazują, że taka nazwa faktycznie może być dana najnowszym urządzeniom. W rzeczywistości twierdzi on, że z powodu negatywnych skojarzeń z liczbą 13, jakie w niektórych kulturach przypisuje się tej liczbie, możemy nigdy nie ujrzeć iPhone’a 13. Jak do tej pory tylko jeden raport stwierdził, że najnowszy model od Apple faktycznie będzie nosił nazwę iPhone 13. Jak zatem będzie nazywał się nowy smartfon od Apple ? - Zobaczymy, musimy uzbroić się w cierpliwość.

Projekt

Zupełnie nowa bryła telefonu iPhone 12 zaprezentowana w 2020 roku z kwadratowymi krawędziami była niewątpliwie wielkim hitem wśród klientów na całym świecie i jak do tej pory nie ma doniesień o tym, aby Apple zrezygnowało z tego w 2021 roku.

Wiele atrap oraz plików CAD wskazuje, że Apple zamierza wprowadzić pewne poprawki do projektu iPhone’a. Standardowe modele będą miały zmienioną konfigurację aparatu, podczas gdy iPhone 13 Pro będzie miał prawdopodobnie znacznie większy i bardziej wystający obiektyw aparatu. Słyszeliśmy też wiele plotek o mniejszym notchu, który pojawi się w tegorocznym iPhonie.

Rozmiar

Wszelkie raporty wskazują, że Apple zdecyduje się na taką samą konfigurację co w modelu iPhone 12, co będzie oznaczać aż cztery telefony w trzech różnych rozmiarach:

  •  iPhone 13 Mini ( 5.4 cala)
  •  iPhone 13 ( 6.1 cala)
  •  iPhone 13 Pro ( 6.1 cala)
  •  iPhone 13 Pro Max ( 6.7 cala)

Wyświetlacz

Jeśli doniesienia się sprawdzą, w 2021 roku możemy w końcu ujrzeć odświeżanie 120 Hz na iPhonie. Według pewnych informacji, linia iPhone’a 13 Pro ma być wypasażona w wyświetlacz ProMotion z wyświetlaczem o zmiennej częstotliwości odświeżania, dzięki użyciu wyświetlacza LTPO. Jest to ta sama technologia, której Apple używa w Apple Watch, natomiast Mark Gurman twierdzi, że zapewni to iPhone’owi wyświetlacz, który będzie mógł być zawsze aktywny (Always On Display), a także częstotliwość 120 Hz. Nie spodziewamy się jednak, że w tym roku zwykłe modele iPhone’a będą miały częstotliwość odświeżania 120 Hz.

Procesor

Włączenie nowego procesora Apple A15 Bionic do nowego iPhone’a wydaje się w tym momencie pewną informacją. Możemy się spodziewać zwiększenia prędkości i ulepszeń wydajności, tak jak w latach poprzednich.

Kamera

Jedną z większych plotek o ulepszeniu następnego iPhone’a jest aparat. Raporty sugerują, że przynajmniej wersja Pro urządzenia będzie wyposażona w kamerę Time-of-Flight z konfiguracją z trzema obiektywami.

Raporty wskazują, że modele iPhone’a 13 z niższej półki, podobnie jak w przypadku iPhone’a 12, będą miały podwójne aparaty. Przynajmniej jeden przeciek wskazuje, że LiDar pojawi się tylko w modelach Pro od iPhone 13. Wiele atrap obudowy wskazuje, że układ aparatu w zwykłym iPhonie zostanie dostosowany do formatu ukośnego, a wypukłość obiektywów będzie większa.

Bateria

Jedyne raporty, jakie mamy w tym roku na temat baterii iPhone’a wskazują, że nadchodzi dość znaczna poprawa pojemności. Jednak to, jak przełoży się to na wydajność w świecie rzeczywistym, to już inna sprawa. Biorąc pod uwagę ulepszenia wyświetlacza, łączności i aparatu mogą to być większe baterie, które jednak tylko w niewielkim stopniu zagwarantują wzrost wydajności, tak jak miało to miejsce w iPhone 12.

Łączność

Oczekuje się, że Apple rozszerzy obsługę sieci 5G pomocą tegorocznego iPhone’a, wprowadzając obsługę w większej liczbie krajów, a także Wi-Fi 6E, aby przyśpieszyć przeglądanie treści, gdziekolwiek będziemy.

Ładowanie: wreszcie USB-C ?

Niestety, nie tym razem. Raport Jona Prossera z początku tego roku utwierdza nas w przekonaniu, że Apple nigdy nie zastosuje USB-C w iPhonie i że planuje wypuścić jednego ,,bezportowego” iPhone’a dopiero w przyszłym roku. Być może zobaczymy taki model smartfona za rok, który w całości będzie polegał tylko na łączności bezprzewodowej. Niezależnie od tego nigdy nie będzie iPhone’a z portem USB-C. Słyszeliśmy jednak plotki, że iPhone 13 może nieco wzmocnić się dzięki nowemu zasilaczowi o mocy 25W, jednak informacja ta nie pochodzi ze źródła o świetnych recenzjach i rzetelności.

Cena

Nie ma jeszcze konkretnych plotek na temat ceny iPhone’a 13, ale w ostatnich latach Apple podążał prostym schematem, wprowadzając nowy telefon w mniej więcej podobnych cenach do obecnych modeli, a następnie obniżał cenę starego. Bylibyśmy bardzo zaskoczeni, gdyby iPhone 13 znacznie różnił się ceną od iPhone’ 12.

Data wydania

IPhone 12 zadebiutował w podwójnym wydaniu, a jego premiera i produkcja zostały opóźnione z powodu pandemii COVID-19. Wiele raportów wskazuje, że wydarzenie Apple Event, na którym zostaną zaprezentowane najnowsze modele iPhone'a 13 od Apple odbędzie się już we wrześniu bez żadnych opóźnień. Najprawdopodobniej wtedy też Apple zdecyduje się zaprezentować swoje nowe modele smartfonów.

Zwrot w przypadku Touch ID

Liczne doniesienia wskazują, że Touch ID może powrócić do iPhone’a w 2021 roku, dzięki skanerowi linii papilarnych. Jak zauważył Jon Prosser, wydarzenia z 2020 roku stanowią idealną przykrywkę dla Apple, aby ponownie wprowadzić tę funkcję bez podważania wcześniejszego nacisku Face ID na korzyść Touch ID.

Mniejszy notch

Wiele wskazuje na to, że wycięcie notch w modelach Apple w 2021 roku będzie węższe, ale nie krótsze. Miejmy nadzieję, że będzie to oznaczać więcej miejsca po obu stronach wycięcia na symbole stanu i wskaźniki, takie jak żywotność baterii i łączność.

Kompatybilność akcesoriów

Wydaje się niemal pewne, że dotychczasowe akcesoria ochronne do iPhone 12 nie będą kompatybilne z modelami iPhone’a 13. Główną przyczyną może być aparat innej wielkości oraz inne rozłożenie przycisków z boku obudowy.

Show more entries from July 2021
pixel